ENL_logo_fin04

National Laboratory
for Health Security
HUNGARY

Hogyan alkalmazhatóak a „citizen science” adatok tudományos kérdések megválaszolására?

A Szúnyogmonitor csoport új tanulmányában modell alapú megközelítéssel igazolta, hogy a lakosság közreműködésével gyűjtött úgynevezett “citizen science” adatok jól használhatók tudományos következtetések levonására.

A “citizen science” vagy közösségi tudomány alatt olyan tudományos kutatásokat értünk, amelyek bevonják a társadalmat a rövidebb-hosszabb tudományos projektekbe, és ily módon képesek hatékonyan, nagy mennyiségű adatot gyűjteni, illetve a tudomány és a nyilvánosság egészét aktív módon összekapcsolni. A csoport által életre hívott Szúnyogmonitor program is ezen a megközelítésen alapul, a kutatók immáron ötödik éve kérik a civil lakosság közreműködését az inváziós csípőszúnyogok hazai elterjedésének térképezésében. Nem kérdés, hogy a program jól működik, hiszen évről évre egyre több szúnyog jelentés érkezik az ország legkülönbözőbb pontjairól, ezáltal egyre pontosabb képet kaphatnak a kutatók a hazánkban is megjelent inváziós fajok (Ázsiai tigrisszúnyog, Japán bozótszúnyog, Koreai szúnyog) országon belüli jelenlétéről. A tanulmányban, most mintegy 3000 beérkezett szúnyog jelentés taxonómiai igazolása után (a szúnyog fajok azonosítását követően) a kutatók megvizsgálták, hogy az így nyert adatok tükrözik-e a valóságot, azaz a keresett szúnyog fajok valós elterjedési mintázatát, illetve, hogy az adatok megbízhatóan felhasználhatók-e tudományos következtetés levonására. A jelentések alapján generált, egyes fajok jelenlét/prevalencia adatain alapuló előfordulásának tér-időbeli mintázatát összevetve a kutatók által közvetlen terepi monitoring során gyűjtött információkkal azt az eredményt kapták, hogy a jelentésekre épülő térképek jól egyeznek a hagyományos csapdázási protokollokkal végzett, közvetlen terepi mintavételezés eredményeivel.

Figyelembe véve a mintavételezésbe fektetett erőfeszítéseket mértékét is, a bejelentések jól használhatók biológiai kérdések megválaszolására és tudományos következtetések levonására az inváziós csípőszúnyogok elterjedéséről. Mindez jelentősen hatékonyabbá teheti a szúnyogok országos monitorozását, ami kiemelten hasznos a szúnyoggyérítési programok és a járványügyi kockázat felmérése szempontjából is.

Publikáció:

Garamszegi, L., Kurucz, K., Soltész, Z. Validating a surveillance program of invasive mosquitoes based on citizen science in Hungary. JOURNAL OF APPLIED ECOLOGY (2023)

This research was supported by the National Talent Programme of Hungary and the Prime Minister's Office (NTP-NFTÖ-21-B-0288), and by the National Laboratory for Health Security (RRF-2.3.1-21-2022-00006), Centre for Ecological Research, Budapest, Hungary.