Az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Szúnyogmonitor programjánek kutatói egy új laboratóriumot hoztak létre, ahol inváziós szúnyogokat tenyésztenek és a szúnyogok akusztikus viselkedését vizsgálják. A itt tenyésztett invazív faj, a tigrisszúnyog (Aedes albopictus) kifejlett egyedei a természetben virágnektárral táplálkoznak, a laboratóriumban viszont cukros vizet kapnak. A peték előállításához a nőstényeket steril tehénvérrel és egy kifejezetten vérszívó rovarok etetésére kifejlesztett eszközzel, a Hemotek rendszerrel etetik. A laboratórium követi az ízeltlábúak szaporítására vonatkozó irányelveket, így biztosan emegelőzik az esetleges szökéseket.
A kutatók építettek egy kamerával és mikrofonokkal felszerelt hangszigetelt dobozt, amivel a nagyon alacsony hangintenzitású állatokról is jó minőségű felvételeket tudnak rögzíteni. A hangfelvételeket speciális hangelemző programmal vizsgálják, és így számos akusztikus változót tudnak megmérni. A hang változása a szúnyog viselkedéséhez is kapcsolható, amelyet a videokamera rögzít.
Jelenleg két kutatási projekt fut a laborban. Az első a szúnyogfajok hang alapján történő azonosítását tűzte ki célul a mesterséges intelligencia segítségével. A második projekt célja, hogy a kutatók jobban megértsék a nőstény és a hím tigrisszúnyog akusztikus kommunikációját a párzás során. Néhány más szúnyogfajnál kimutatták, hogy a hím és a nőstény hangja közvetlenül a párzás előtt azonos frekvencia felé konvergál. A repülési hang megváltoztatásának és a potenciális párhoz való alkalmazkodásnak ez a képessége jelentős szerepet játszhat a párválasztásban és a szexuális szelekcióban. E jelenség jobb megértése segíthet a szúnyogok elleni védekezésben is.
A kutatás az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Invázióbiológiai Divízió kutatási programjának részeként, a Széchenyi Terv Plusz program keretében az RRF-2.3.1-21-2022-00006 számú projekt támogatásával valósult meg.